Dokumentär om Tranås poeten Joakim Becker haft sin efterlängtade premiär i Wales!
Nu har min nya korta dokumentär om poeten Joakim Becker haft sin efterlängtade premiär i Wales!
Det känns helt fantastiskt att den har nått den publiken och att berättelsen om Joakim får ta plats internationellt. Arbetet med den här dokumentären började för ungefär ett år sedan, och det har varit en både lärorik och varm resa att få lära känna honom och hans konstnärskap närmare.
Filmen är ett porträtt som dyker upp i hans värld som poet – den utforskar vad som driver honom, var han hittar inspirationen till sina starka idéer och vägen som ledde fram till att han blev poet.
Ett stort tack vill jag rikta till Elias Nilsson, som har skrivit den fantastiska musiken, och till Stina Klintbom, vars vackra sopranosång ger filmen en helt egen stämning och lyfter bilderna till en ny nivå. Jag är oerhört stolt över slutresultatet och allt det arbete som ligger bakom.
Men resan tar inte slut här! Förhoppningsvis kommer filmen snart att visas på hemmaplan i Tranås framöver – tanken är att ordna visningar både på Kultivera och på stadsbiblioteket. Dessutom kommer jag att göra mitt bästa för att skicka den vidare ut i världen och få den antagen till olika filmfestivaler framöver. Håll utkik!
-Jonathan Johansson





Kommentarer